«Жас ерекшелік психологиясы» және «Жалпы психология» пәндерінен дәріс өтуде

⚜️Абай Мырзахметов атындағы Көкшетау университетінің «Әлеуметтік-педагогикалық пәндер» кафедрасының доценті, п.ғ.к. Зубайраева Зухра Абибуллаевна академиялық ұтқырылық бағдарламасы бойынша 26 наурыз - 9 сәуір аралығында Қызылорда ашық университетінің 6В01301-Бастауыш оқытудың педагогикасы мен әдістемесі, 6В01102 – Педагогика және психология, 6В01202 – Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу білім беру бағдарламаларының білім алушыларына «Жас ерекшелік психологиясы» және «Жалпы психология» пәндерінен дәріс жүргізуде.

Жас ерекшелік психологиясы бойынша дәріс тақырыбы: Бастауыш мектеп оқушыларының жас ерекшеліктер кезеңдері және психикалық ерекшеліктерінің дамуы.
Мақсаты: Мектеп оқушыларының жас ерекшелігіне қарай және жеке басына тән ерекшеліктер туралы түсінік қалыптастыру.
Міндеттері:
- Мектеп оқушыларының жас ерекшелігінің кезеңдеріне сипаттама беру;
- Мектеп оқушысының жеке тұлғасының өзіндік ерекшеліктерін ашу.
Дәріс барысында бастауыш мектеп оқушыларының жас ерекшеліктері және анатомиялық - физиологиялық дамуы; оқушыны дамытатын қарама-қарайшылықтары; бала өміріндегі ең маңызды адамдар; балалардың психика-педагогикалық ерекшеліктері мен ортаға әлеуметтік бейімделуі; бастауыш мектеп жасындағы балалардың қызығушылықтары, оқушылардың оқу әрекеттері, негізгі іс-әрекеттері және қарым-қатынас ерекшеліктері қамтылды.

​Зухра Абибуллақызы студенттермен танысуды тәттілерді үлестіре отырып, сәттілік тілеп, жақсы сөздермен бастады. Оқытушы білім алушыларды сергіту сәттерін де тиімді ұйымдастырды. Атап айтсақ, «Қуыршақ» тренингі жүргізілді. Білім алушылардың өзін-өзі бағалаудың бес жақсы жақтарын жазу арқылы өздеріне баға берді, дәріс барысында әртүрлі әдістерді қолданып, заманауи талаптарға сай, кәсіби шеберлігін жоғары деңгейде көрсете білді. Топта идеялар алмасып, бірін-бірі бағалағанда өзара ақпарат алмасты. Сондай-ақ дәрістен түсінген білімдерін білу мақсатында білім алушылармен кері байланыс жасалды.
Тақырыптың мақсаты мен міндеттері орындалды. Алдағы апталарда сабақ беру үдерісін тиімді іске асырып, пайдалы білімді беруде сәттілік тілейміз.